Jak na podzimní změny nálad?
Proč někteří mají dobrou náladu po celý rok a jiní při sebemenší změně počasí chřadnou? Jak zpívá jeden můj oblíbený písničkář: ,,Na podzim má bídná duše chátrá, zeptejte se mého psychiatra...", dává tušit, že důvodů pro špatnou náladu může být více. Jak to tedy zařídit, abychom proplouvali životem s úsměvem, i kdyby trakaře padaly?
Poslední letní dny jsou za námi a začíná podzim, plískanice a rychle ubývá denní světlo. Dny odpočinku na dovolených a vypnutí od běžných povinností jsou ty tam a realita studených pracovních dní ještě umocněná epidemií a restrikcemi ze strany vlády nastupuje na naši psychickou odolnost v plné síle. Mnoho lidí se domnívá, že s příchodem podzimu i automaticky přichází podzimní deprese, které se váží především na šedou oblohu, která bere optimismu a chuť prát se se životem. Úbytek světla má prokazatelný vliv na náš organismus, dochází ke změnám v produkci hormonů, včetně spánkového hormonu melatoninu. Nástup deprese však nesouvisí pouze s těmito jevy. Je potřeba si připustit, že zhoršení nálady nás nepřepadne jen tak z ničeho nic a že my sami máme tu moc ovlivnit naše myšlenky a emoce.
Co tedy mohu pro sebe dělat? Jak zařídit, abychom se cítili lépe? Zde je pro vás pár jednoduchých bodů:
1. Starejte se o sebe. Věnujte se svým koníčkům.
Možná se vám zdá, že přes všechny povinnosti, práci a rodinu už není čas na to si jít odpočinout na masáž, do sauny nebo se pár hodin týdně věnovat nějakému sportu, ale to jsou přesně ty léky, které vaší rodině přinesou zpět usměvavého člověka, se kterým bude radost trávit čas. Proto si napište seznam aktivit, které chcete ve svém volném čase dělat a zařaďte je do svého týdenního programu.
2. Vyhněte se lékům.
V dnešní době je až příliš snadné sáhnout po takzvaných zlepšovácích nálady, napíše vám je téměř každý obvodní lékař, psychiatr nebo vám je přenechá "zkušenější" kamarád. Ty ovšem ve skutečnosti náladu nezlepšují, pouze utlumují vaše skutečné prožívání jak směrem dolů, tak nahoru a pouze překryjí vaši nespokojenost se současným stavem. Navíc mohou narušit hormonální rovnováhu v mozku a schopnost k přirozené sebeléčbě.
3. Dostatečně spěte.
Nevyspalý a neodpočinutý mozek a tělo jsou náchylnější k psychickým výkyvům a jak dobře znáte, člověk je pak i méně odolný vůči stresu. Pamatujte, pokud nestíháte přes den, přes noc už to nedoženete.
4. Myslete produktivně.
Myšlení ovlivňuje stav psychiky a pokud se ubíráte směrem opakování si stereotypních myšlenek a vracení se k negativním zážitkům, nic dobrého z toho vzejít ani nemůže. Soustředění se na současnost a plánování pozitivní budoucnosti naopak člověka posouvá více naplněnému a spokojenému prožívání. Pamatujte, že nejste vaše myšlenky a jejich obsah můžete ovlivňovat. V tom vám může snadno pomoci i hypnóza.
5. Učte se hospodařit se světlem.
Pokud je to možné, doporučuje se alespoň hodinu denně trávit venku na čerstvém vzduchu a denním světle, i když přímo nesvítí sluníčko. Možná to zní jako klišé, ale pohyb venku a vyvážená strava jsou mnohem lepšími pomocníky proti onemocněním než kdejaká vakcína nebo náhražky ve formě pilulek.
6. Smějte se.
Se svými blízkými, v práci, u filmu, při čtení knihy... Protože nikdy nebylo tak špatně, aby se nenašel důvod se zasmát. Nacházejte humor v každodenních záležitostech. Jak řekl Hemingway: "Veselost je druhem odvahy."
A proto si nepleťte podzimní splíny s depresí a pokud máte dlouhodobě obtíže se v životě uvolnit a radovat se, je dobré vyhledat odbornou pomoc psychoterapeuta a třeba s ním zkusit léčivou moc hypnózy.
Mgr. Tereza Žaloudková
Psycholog a hypnoterapeut